Symphony Brown

Estacado's Symphony Brown

Amari Langston

Estacado’s Amari Langston

DISTRICT 3-4A

At Tiger Stadium | Snyder

(Top 4 places advance to the 4A area meet)

GIRLS

Team scores

1. Estacado 155

2. Levelland 138

3. Big Spring 115

4. Snyder 76

5. San Angelo Lake View 67

6. Sweetwater 63

Running events

3,200 meters: 1. Kinsey Kelley Snyder 13:03.96; 2. Lynnzee Cox, Levelland 13:27.96; 3. Anastasia Brayer, Lake View 13:32.0; 4. Erin Mendoza, Big Spring 13:30.39

4x100 relay: 1. Estacado 50.18, 2. Levelland 51.49, 3. Sweetwater 52.41, 4. Lake View 53.17

Ukiah Upshaw

Estacado’s Ukiah Upshaw

800 meters: 1. Amari Langston, Estacado 2:28.39; 2. Mary Kerr, Snyder 2:30.49; 3. Addy Hill, Levelland 2:31.45; 4. Faith Miller, Lake View 2:32.0

100-meter hurdles: 1. Mel Garcia, Snyder 17.31; 2. Alexa Mehan, Big Spring 17.5; 3. Madison Yescas, Snyder 18.35; 4. Kya Mitchell, Sweetwater 18.49

100 meters: 1. Ty’trice Conor, Estacado 12.95; 2. Ukiah Upshaw, Estacado 13.42; 3. Sarahi Baeza, Levelland 13.78; 4. Jada green, Estacado 13.8

4x200: 1. Estacado 1:47.53, 2. Big Spring 1:49.24, 3. Levelland 1:51.01, 4. Lake View 1:53.52

400 meters: 1. Faith Miller, Lake View 1:02.68; 2. Elizabeth Jones, Big Spring 1:03.46; 3. Amari Langston, Estacado 1:03.72; 4. Mary Kerr, Snyder 1:04.1

300-meter hurdles: 1. Mel Garcia, Snyder 50.81; 2. Madison Yescas, Snyder 52.87; 3. Alexa Mehan, Big Spring 52.98; 4. Kya Mitchell, Sweetwater 54.29

200 meters: 1. Eboni Adams, Estacado 26.8; 2. Reagan La Badie, Levelland 27.4; 3. Kyla Matthews, Big Spring 27.52; 4. Gracie King, Big Spring 27.85

1,600 meters: 1. Amari Langston, Estacado 5:52.37; 2. Addy Hill, Levelland 5:55.6; 3. Anastasia Brayer, Lake View 6:06.30; 4. Heidi Marquez, Levelland 6:09.95

4x400 relay: 1. Big Spring 4:20.17, Snyder 4:27.54, 3. Estacado 4:34.01, 4. Levelland 4:36.03

Field events

Discus: 1, Jha’Niah Johnson, Big Spring 108-05; 2. Olivia Velardez, Levelland 103-9½; 3. Paitton Thomas, Estacado 94-8¼; 4. Toreyna Saddler, Sweetwater 94-8

High jump: 1. Symphony Brown, Estacado 5-0; 2. Caitlin Carr, Sweetwater 5-0; 3. Jaqueline Belew, Big Spring 4-10; Mahalie Stafford, Levelland 4-8

Pole vault: 1. Sarahi Baeza, Levelland 9-0; 2. Mykayla Wall, Lake View 7-6; 3. Ariel Loftin, Levelland 7-0; 4. Alyssa Pullins, Big Spring 7-0

Ty’Trice Conor

Conor

Shot put: 1. Toreyana Saddler, Sweetwater 36-2; 2. Aghlendra Cox, Estacado 32-7½; 3. Laci White, Levelland 32-4; 4. Alex Bell, Sweetwater 32-1½  

Triple jump: 1. Mahalie Stafford Levelland 33-1; 2. Mallary Blocker, Levelland 32-7½; 3. Kenzi Mitchell 32-2; 4. Gracie King, Big Spring 31-1.

Long jump: 1. Ty’trice Conor, Estacado 16-5; 2. Eboni Adams, Estacado 15-3; Gracie King, Big Spring 14-6½; 4. Faith Miller Lake View 14-2

Triple jump: 1. Mahalie Stafford, Levelland 33-1; 2. Mallary Blocker, Levelland 32-7½; 3. Kenzi Mitchell, Sweetwater 32-3; 4. Gracie King Big Spring 31-1

--------------------------------------------------

BOYS

Team scores

1. Big Spring 148½

2. Snyder 115

3. Levelland 97½

4. San Angelo Lake View 90

5. Sweetwater 87

6. Estacado 71

Running events

3,200 meters: 1. Roman Perez, Big Spring 10:25.95; 2. Isaac Gonzales, Big Spring 10:53.78; 3. Alexis Mendez, Levelland 10:56.82; 4. Jaiden Fuentes, Lake View 10:58.26

4x100 relay: 1. Snyder 44.01, 2. Estacado 44.31, 3. Big Spring 44.57, 4. Levelland 45.55

J'Kameron Thomas

Estacado's J'Kameron Thomas runs in the boys 4x200 relay.

800 meters: 1. Jeremiah Rodriguez, Snyder 2:00.69; 2. Christian Escobedo, Snyder 2:01.65; 3. Adrian Solis, Big Spring 2:04.3; 4. Roman Perez, Big Spring 2:05.2

100-meter hurdles: 1. Harrison Foster, Sweetwater 15.27; 2. RJ Steele, Estacado 15.68; 3. Aiden Salinas, Snyder 15.76; 4. Pablo Madero, 16.78

100 meters: 1. Darian Carr, Sweetwater 11.04; 2. Abram Jackson, Big Spring 11.4; 3. JKameron Thomas, Estacado 11.56; 4. Marco Guillen, Levelland 11.67  

4x200: 1. Estacado 1:32.69, 2. San Angelo Lake View 1:32.72, 3. Big Spring 1:34.04, 4. Levelland 1:35.26

400 meters: 1. Jay Castillo, Snyder 50.72; 2. Jeremiah Rodriguez, Snyder 52.56; 3. William Woolverton Big Spring 52.67; 4. Chilary Turner, Estacado 54.42

300-meter hurdles: 1. Harrison Foster, Sweetwater 39.96; 2. Brandon Cruz, Lake View 40.82; 3. Austin Bandy, Lake View 42.16; 4. Aiden Salinas, Snyder 42.66

200 meters: 1. Darian Carr, Sweetwater 22.3; 2. Derrick Taylor, Lake View 22.96; 3. Abram Jackson, Big Spring 23.34; 4. Jedidiah Wynne, Estacado 23.37

1,600 meters: 1. Christian Escobedo, Snyder 4:39; 2. Roman Perez, Big Spring 4:41.96; 3. Isaac Gonzales, 4:49.19; 4. Adrian Solis, Big Spring 4:49.22

4x400 relay: 1. Snyder 3:28.58, 2. San Angelo Lake View 3:28.95, 3. Big Spring 3:30.91, 4. Sweetwater 3:36.81

Field events

Discus: 1. Braxton Pearson, Big Spring 141-10; 2. Dannner Foust, Sweetwater 131-7; 3. Ely Barrera, Sweetwater 116-8; 4. Juan Presas, Big Spring 112-5

High jump: 1. Kyler Seymour, Snyder 6-5; 2. Darian Carr, Sweetwater 6-4; 3. Derrick Taylor, Lake View 5-10; 4. Saquan Fizer, Big Spring 5-9

Pole vault: 1. Jacob Garza, Levelland 10-6; 2. Angelo Camaro, Levelland 10-; 3. Zameron Lecroy 9-6

Shot put: 1. Braxton Pearson, Big Spring 42-2½; 2. Ely Barrera, Sweetwater 40-5; 3. Xavier Espinosa, Levelland 39-11; 4. Jayden Mermella, Lake View 39-8

Triple jump: 1. Alyn Salazar, Levelland 42-3; 2. Isiah Holloway, Big Spring 41-7½; 3. Taeshawn Jones, Levelland 39-4½; 4. Caleb Cantu, Big Spring 38-6½

Long jump: 1. Isaiah Salazar, Levelland 19-7¾; 2. Brandon Cruz, Lake View 19-6½; 3. Christopher Sifuentes, Snyder 19-4½; 4. Armando Torres, Sweetwater 19-3