Mary Catherine Cook

Mary Catherine Cooke and Lubbock-Cooper went to Amarillo and claimed a 52-41 victory to forge a three-way tie for the final two playoff sports from District 3-5A.

Monday

GIRLS BASKETBALL

District 2-6A

Frenship 70, Midland High 29

District 3-5A

Plainview 53, Coronado 30

Lubbock-Cooper 52, Palo Duro 41

Monterey 65, Randall 48

Amarillo High 73, Lubbock High 25

TAPPS

District 1-2A

All Saints 68, Ascension Academy 25

BOYS BASKETBALL

District 2-6A

Frenship 80, Midland High 51

District 3-5A

Coronado 62, Plainview 56

Palo Duro 65, Lubbock-Cooper 53

Monterey 66, Randall 61

Amarillo High 68, Lubbock High 30

TAPPS

District 1-4A

Midland Trinity 42, Lubbock Christian 31

District 1-2A

All Saints 42, Ascension Academy 40

GIRLS SOCCER

District 2-6A

Frenship 6, Tascosa 0

District 3-5A

Coronado 4, Lubbock-Cooper 0

Amarillo High 2, Monterey 1

Randall 3, Lubbock High 0

District 3-4A

Estacado 10, Sweetwater 0

BOYS SOCCER

District 2-6A

Frenship 2, Tascosa 2

District 3-5A

Monterey 3, Amarillo High 0

Lubbock-Cooper 2, Coronado 1

Randall 3, Lubbock High 1

District 3-4A

Estacado 6, Sweetwater 0

BASEBALL

Trinity Christian 11, Midland Classical 0

Tuesday

District 3-4A

Levelland 54, Estacado 22

Non-district

Smyer at Lubbock Christian, ccd.

BOYS BASKETBALL

District 3-4A

Levelland 54, Estacado 47

TAPPS

Non-district

Trinity Christian 74, Kingdom Prep 51

Thursday

GIRLS BASKETBALL

District 3-5A

(Playoff for seeding)

Lubbock-Cooper 43, Palo Duro 34

TAPPS

Non-district

Lubbock Christian 42, Lubbock Lady Titans 39

BOYS BASKETBALL

TAPPS

Non-district

Lubbock Christian 57, Lubbock Titans 51

BASEBALL

Private School Classic Tournament

Liberty Christian 7, Lubbock Christian 4

Friday

GIRLS BASKETBALL

District 3-5A

(Playoff for seeding)

Lubbock-Cooper vs. Plainview, 4 p.m. at Dimmitt HS

District 3-4A

Playoff for No. 4 seed)

Estacado vs. Lamesa, 7:30 p.m. at Tahoka HS

BOYS BASKETBALL

District 2-6A

Permian at Frenship, 7:30 p.m.

District 3-5A

Coronado at Palo Duro, 7:30 p.m.

Lubbock-Cooper at Amarillo High, 7:30 p.m.

Lubbock High at Monterey, 7:30 p.m.

District 3-4A

Estacado at Canyon, 6 p.m.

TAPPS

Bi-district playoffs

CLASS 1A

The Winston School of Dallas at Kingdom Prep, 5 p.m.

GIRLS SOCCER

District 2-6A

Odessa Permian at Frenship, 5:30 p.m.

District 3-5A

Palo Duro at Coronado, 7 p.m.

Lubbock-Cooper at Caprock, 7 p.m.

Monterey at Lubbock High, 7 p.m.

District 3-4A

Snyder at Estacado, 6 p.m.

BOYS SOCCER

District 2-6A

Odessa Permian at Frenship, 7:30 p.m.

District 3-5A

Coronado at Palo Duro, 7 p.m.

Amarillo High at Lubbock-Cooper, 7 p.m.

Lubbock High at Monterey, 7 p.m. (Lowrey Field)

District 3-4A

Estacado at Snyder, 5 p.m.

SWIMMING & DIVING

State Meet | Austin

WRESTLING

Regional Tournament

--- Coronado, Lubbock High, Monterey & Estacado at El Paso Del Valle

BASEBALL

Private School Classic Tournament

Lubbock Christian vs. Hill Country Christian, 2:30 p.m. (at Fort Worth Southwest Christian)

Lubbock Christian at Fort Worth Southwest Christian, 5 p.m. 

Trinity Christian vs. Faith Academy, 5 p.m. (at Covenant Christian) 

TRACK & FIELD

Monterey at Tall City Relays | Midland

Saturday

SWIMMING & DIVING

State Meet | Austin

WRESTLING

Regional Tournament

--- Coronado, Lubbock High, Monterey & Estacado at El Paso Del Valle

BASEBALL

Private School Classic Tournament

Lubbock Christian vs. Bat Area Christian, noon (at Fort Worth Christian)

Trinity Christian vs. Denton Calvary, 9:30 a.m. (At Texas Star Legends)

Trinity Christian vs. St. Dominic Savio, noon (At Texas Star Legends)