Christian Hernandez

Cooper's Christian Hernandez (17) plays the ball as Coronado's defense converges on him.

Monday

GIRLS BASKETBALL

UIL playoffs | Bi-district round

CLASS 6A

Frenship 64, El Paso Americas 42

BOYS BASKETBALL

TAPPS playoffs | Area round

Kingdom Prep 86, East Texas Christian Academy 35

GIRLS SOCCER

San Angelo Lake View 8, Estacado 0

SOFTBALL

Frenship 8, Canyon 1

Dumas 5, Lubbock High 4

Estacado 21, Tulia 20

Brownfield 14, Trinity Christian 4

Tuesday

GIRLS BASKETBALL

UIL playoffs | Bi-district round

CLASS 5A

Monterey 77, Abilene Cooper 38

Wichita Falls Rider 40, Lubbock-Cooper 38

CLASS 4A

Dalhart 55, Estacado 21

TAPPS playoffs | Area round

CLASS 4A

Lubbock Christian 74, Tyler All Saints 31

Trinity Christian 81, Fellowship Christian 40

CLASS 2A

Plano Coram Deo 59, All Saints 43

Southcrest Christian 63, Red Oak Ovilla 15

CLASS 1A

Kingdom Prep 48, Faustina Academy 20

BOYS BASKETBALL

District 2-6A

Frenship 75, Midland Lee 44

District 3-5A

Amarillo High 91, Coronado 41

Monterey 63, Lubbock-Cooper 54

Lubbock High 62, Randall 52

District 3-4A

Estacado 70, Hereford 38

TAPPS playoffs | Area round

CLASS 4A

Trinity Christian 86, Pantego Christian 42

CLASS 2A

All Saints 69, Red Oak Ovilla Christian 29

GIRLS SOCCER

District 2-6A

Frenship 3, Odessa High 0

District 3-5A

Lubbock-Cooper 2, Palo Duro 0

 Coronado 2, Caprock 1

Lubbock High 4, Amarillo High 3

Monterey 1, Randall 1

BOYS SOCCER

District 2-6A

Odessa High 5, Frenship 0

District 3-5A

Lubbock High 2, Amarillo High 0

Caprock 0, Coronado 0

Palo Duro 3, Lubbock-Cooper 2

Monterey 3, Randall 1

District 3-4A

Estacado 1, San Angelo Lake View 0

SOFTBALL

Non-district

Coronado 2, Odessa Permian 1

Thursday

GIRLS BASKETBALL

CLASS 6A

Area round

Frenship 71, North Crowley 59

BASEBALL

John Paul II Tournament | Plano

Lubbock Christian vs. HSAA

Lubbock Christian vs. Fort Worth Christian

Prestonwood Classic Tournament

Trinity Christian 3, Grapevine Faith 2

Prestonwood Christian 6, Trinity Christian 1

SOFTBALL

Lubbock File Room First Pitch Classic

Bushland 5, Coronado 2

Bushland 10, Lamesa 0

Coronado 0, Lamesa 0

Abernathy 5, Estacado 1

Dalhart 8, Abernathy 0

Dalhart 10, Estacado 2

Lubbock High 6, Canyon 1

Snyder 8, Canyon 2

Snyder 7, Lubbock High 0

Odessa High 8, Monterey 1

Monterey 1, El Paso Americas 1

El Paso Americas 11, Plainview 0

Plainview 4, Midland Lee 2

Lubbock-Cooper 6, Midland Lee 4

Odessa High 4, Lubbock-Cooper 2

Amarillo High 7, Big Spring 0

Frenship 13, Big Spring 0

Frenship 10, Amarillo High 2

Sadler Monuments Tigerette Tournament | Slaton

Brownfield 8, Trinity Christian 6

Slaton 6, Trinity Christian 5

Friday

GIRLS BASKETBALL

Area round

Monterey vs. El Paso Chapin, 6 p.m. at Fort Stockton HS

WRESTLING

State Tournament, Cypress

GIRLS SOCCER

District 2-6A

Midland High at Frenship, 5:30 p.m.

District 3-4A

Sweetwater at Estacado, 6 p.m.

BOYS SOCCER

District 2-6A

Midland High at Frenship, 7:30 p.m.

District 3-4A

Estacado at Sweetwater, 5 p.m.

BASEBALL

John Paul II Tournament | Plano

Lubbock Christian vs. Nolan Catholic, 12:45 p.m.

Lubbock Christian at John Paul II, 12:45 p.m.

Prestonwood Class Tournament

Trinity Christian vs. ECCHO, 10:30 a.m.

Trinity Christian vs. Brookhill, noon

SOFTBALL

Lubbock File Room First Pitch Classic

At Coronado

Midland Lee at Coronado, 11 a.m.

Canyon at Coronado, 3 p.m.

Big Spring vs. Canyon, 7 p.m.

At Estacado

River Road at Estacado, 9 a.m.

Palo Duro at Estacado, 3 p.m.

At Lubbock High

Floydada vs. Shallowater, 9 a.m.

Bushland vs. Big Soring, 11 a.m.

Shallowater vs. Dalhart, 1 p.m.

Bushland at Lubbock High, 3 p.m.

Dalhart vs. Floydada, 5 p.m.

Midland Lee at Lubbock High, 7 p.m.

At Monterey

Snyder at Monterey, 11 a.m.

Lamesa vs. Snyder, 3 p.m.

Odessa High vs. Amarillo High, 7 p.m.

At Lubbock-Cooper

Amarillo High vs. El Paso Americas, 11 a.m.

Dumas vs. Levelland, 1 p.m.

El Paso Americas at Lubbock-Cooper, 3 p.m.

Lamesa at Lubbock-Cooper, 7 p.m.

At Frenship (varsity field)

Abernathy vs. Borger, 9 a.m.

Plainview vs. Odessa High, 11 a.m.

Plainview at Frenship, 3 p.m.

Monterey at Frenship, 7 p.m.

At Frenship (JV field)

Idalou vs. Pampa, 1 p.m.

Pampa vs. Abernathy, 3 p.m.

Saturday

GIRLS BASKETBALL

TAPPS

Regional round

CLASS 4A

Lubbock Christian vs. Flower Mound Coram Deo, 3 p.m. at McMurry University

Trinity Christian vs. Dallas Shelton, 1 p.m. at Clyde HS

CLASS 2A

Southcrest Christian vs. Muenster Sacred Heart, 2 p.m. at Albany HS

CLASS 1A

Kingdom Prep vs. Weatherford Christian, 5 p.m. at Roscoe HS

BOYS BASKETBALL

TAPPS

Regional round

CLASS 4A

Trinity Christian vs. Colleyville Christian, 3 p.m. at Clyde HS

CLASS 2A

All Saints vs. Fort Worth Bethesda, 2:30 p.m. at Eastland HS

CLASS 1A

Kingdom Prep vs. DeSoto Canterbury, 3 p.m. at Clyde HS

WRESTLING

State Tournament, Cypress

SOFTBALL

Lubbock File Room First Pitch Classic

At Coronado

Midland Lee vs. Amarillo High, 9 a.m.

Odessa High at Coronado, 1 p.m.

Levelland vs. Borger, 3 p.m.

Big Spring at Coronado, 5 p.m.

At Estacado

Borger vs. Floydada, 11 a.m.

Shallowater vs. Palo Duro, 1 p.m.

Floydada at Estacado, 3 p.m.

Pampa at Estacado, 5 p.m.

At Lubbock High

Big Spring at Lubbock High, 9 a.m.

Lamesa at Lubbock High, 1 p.m.

Abernathy vs. River Road, 3 p.m.

Amarillo High vs. Lamesa, 5 p.m.

At Monterey

Bushland at Monterey, 9 a.m.

Plainview vs. Canyon, 1 p.m.

Midland Lee at Monterey, 3 p.m.

At Lubbock-Cooper

Canyon at Lubbock-Cooper, 9 a.m.

Snyder at Lubbock-Cooper, 1 p.m.

Snyder vs. Plainview, 5 p.m.

At Frenship (varsity field)

Odessa High vs. El Paso Americas, 9 a.m.

El Paso Americas at Frenship, 1 p.m.

Bushland at Frenship, 5 p.m.

Sadler Monuments Tigerette Tournament | Slaton

Trinity Christian vs. Roosevelt, 9 a.m.

Trinity Christian vs. Denver City, 1:15 p.m.